BEDEN EĞİTİMİ Ve SPOR ÖĞRETMENLİĞİ

Ülkemizde üniversitelerin “Spor Bilimleri Fakültesi” ya da “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” (BESYO) bölümleri ülkemizin ihtiyaç duyduğu beden eğitimi öğretmeni ihtiyacını karşılamak amacıyla öğrenci yetiştirilmektedir. 4 yıllık lisans düzeyinde öğretim verilmekte olan bu kurumlarda akademik ve uygulamalı olarak dersler verilmektedir.

Üniversitelerin “Spor Bilimleri Fakültesi”ne öğrenci seçimi milli sporcu olma, özel yetenek sınavı ve TYT puanı durumlarına göre üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği özel yetenek sınavlarına başvuru yapabilmek için öncelikli şart adayın TYT Ham Puan sıralamasının ilk 800.000 içinde olması gerektiğidir. Bu dilime giremeyen adaylar Beden Eğitimi Öğretmenliğine başvuru yapamamaktadır.

TYT Ham Puan sıralamasında ilk 800.00 giren adayların öğrenim görmek istediği üniversitelerin özel yetenek sınavlarına tek tek başvuru yapması gerekmektedir. Özel yetenek sınavlarının içeriği ve hangi sınav parkurunun uygulanacağı üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültesi internet adreslerinde her yıl adaylara “Özel Yetenek Sınavı Başvuru Kılavuzu” bağlığıyla duyurulmaktadır. Özel yetenek sınavları koordinasyon parkuru, branş, kuvvet ölçüm testleri, koşu testleri gibi bir çok konuda uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir