POMEM MÜLAKATLARINA BİZİMLE HAZIRLANMAK İSTER MİSİNİZ?

BESYO okumak isteyen adaylar için bu konuda 2 önemli husus var.

Adaylar sadece yetenek sınavı ile BESYO okumak istiyorsa sadece TYT sınavına girmesi yeterlidir. TYT sınavında OBP eklenmemiş olan puan türü geçerli olacaktır. Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü seçebilmek yetenek sınavına girebilmek içinse TYT sıralamasında ilk 800 Bin sıralama içerisinde olmak gerekiyor.  Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü dışında farklı bir bölümü seçmek için ise  TYT’de ham puanı en az 150 olmalıdır. TYT puanı en az 150 olan adaylar şu bölümleri tercih edebilir;

  • Antrenörlük Eğitimi
  • Spor Yöneticiliği
  • Rekreasyon
  • Spor Bilimleri
  • Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi
  • Egzersiz ve Spor Bilimleri

Besyo’da diğer bölümleri okuyup öğretmen olmakta mümkündür.
Bazı üniversiteler BESYO bölümlerine öğrenci alırken yetenek sınavı yapmadan ÖSYM tercihi ile alıyorlar. Bu üniversitelerde okumak içinse AYT sınavına girmeniz gerekmektedir. AYT sınavında ise EA puan türünün hesaplanması gerekmektedir. AYT sınavına girip de EA puanı olmaması durumunda ise ÖSYM tercihi ile Öğrenci alan BESYO bölümleri tercih edilemez.

ÖSYM tercihi ile BESYO okumak isteyen adayların AYT EA puanın hesaplanmış olması gerekmektedir. Ayrıca tercih ile Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünün tercih edilebilmesi için EA puan türünde ilk 800 bin sıralamaya girilmiş olması gerekmektedir. Tercihle alan bazı bölümlere ( Spor Yöneticiliği, Rekrasyon) TYT sınavı ile girebileceğiniz gibi (bazı üniversiteler 2. sınava da girmeniz gerekebilir) Kocaeli Üniversitesinde Beden Eğitimi Öğretmenliği okumak için 2. sınava da girmeniz gerekmektedir.

BESYO MÜLAKATLARINA BİZİMLE HAZIRLANMAK İSTER MİSİNİZ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir